ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اعزام مشمولان خدمت سربازی علی‌رغم افزایش نگرانی‌ها از شیوع کرونا در پادگان‌ها

در حالی‌که طبق اذعان مقامات ارشد نظامی ایران، ده‌ها تن از سربازان در روزهای اخیر به کرونا مبتلا شده‌اند و با وجود پنهان‌کاری‌ها در خصوص ارائه آمار دقیق درباره کنترل و مهار ویروس کرونا در پادگان‌ها، رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی (ناجا)، از اعزام مشمولان سربازی به مراکز آموزش نیروهای مسلح خبر داده است.

در حالی‌که طبق اذعان مقامات ارشد نظامی ایران، ده‌ها تن از سربازان در روزهای اخیر به کرونا مبتلا شده‌اند و با وجود پنهان‌کاری‌ها در خصوص ارائه آمار دقیق درباره کنترل و مهار ویروس کرونا در پادگان‌ها، رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی (ناجا)، از اعزام مشمولان سربازی به مراکز آموزش نیروهای مسلح خبر داده است.

عکس از نیما نجف‌زاده

به نوشته خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، تقی مهری روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین ‌ماه از اعزام مشمولان در تاریخ‌های یکم و سوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ به مراکز آموزش نیروهای مسلح و پادگان‌ها خبر داد و اعلام کرد که تمام تمهیدات لازم برای اعزام مشمولان به خدمت سربازی اندیشیده شده است.

او با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در پادگان‌ها و خوابگاه سربازان گفت:

«خوشبختانه تاکنون حتی یک مورد از فوت سربازان در پادگان‌ها و مقرهای نظامی گزارش نشده و این نشان می‌دهد پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های بهداشتی در مقرهای نظامی و انتظامی به خوبی رعایت می‌شود.»

این ادعای رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در حالی است که غلامرضا رحیمی‌پور، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح روز ۱۹ فروردین ‌ماه اعلام کرد دست‌کم ۵۴ سرباز به کرونا مبتلا شده‌اند.

او همچنین اذعان کرد که ویروس کرونا در ما‌ه‌های اخیر در مراکز نظامی شیوع داشته و با «اتخاذ تدابیر ویژه توسط ستاد کل نیروهای مسلح» ابتلای سربازان به این بیماری کاهش چشم‌گیر داشته است.

تقی مهری اما در ادامه گفته‌های خود مکان‌های نظامی و انتظامی را «امن‌تر» از فضای شهرها قلمداد کرد و در همین رابطه گفت:

«پروتکل‌ها به شدت رعایت می‌شود و امکانات بهداشتی در اختیار سربازان قرار می‌گیرد و به طور مستمر این مکان‌ها ضدعفونی می‌شود و تمام دستورالعمل‌هایی که معاونت بهداشت ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرده به خوبی رعایت می‌شود و این امر باعث شده تا مقر نظامی و انتظامی بهداشتی‌تر و امن‌تر از سایر اماکن در سطح جامعه به ویژه شهرها باشد.»

این ادعای او در حالی مطرح می‌شود که پادگان‌ها به‌دلیل ویژگی زندگی جمعی در آنها، از مستعدترین مراکز برای شیوع کرونا محسوب می‌شوند.

پیشتر و در اوایل اسفند ماه، حیدرعلی عابدی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفته بود:

«مطمئن باشید افراد مریضی که در پادگان‌ها حضور دارند، آنفولانزا گرفته‌اند و به کرونا مبتلا نیستند.»

بیش از یک‌ ماه پس از این ادعا و بعد از انتشار اخبار مختلف درباره شیوع کرونا در پادگان‌های ایران از جمله پادگان بیرجند، پادگان دوکوهه اندیمشک، پادگان شکاری دزفول و پادگان نیروی هوایی نوژه، حسن عراقی زاده، دبیر «قرارگاه بهداشت، درمان و پیشگیری امام رضا» روز ۱۱ فروردین ‌ماه با تأکید بر مسئولیت ویژه خود در اتخاذ تصمیمات بهداشتی و درمانی در میان نیروهای مسلح گفت که تا آن زمان، هیچ سربازی در هیچ یک از پادگان‌های کشور به ویروس کرونا مبتلا نشده است.

عراقی زاده همچنین روز ۱۲ اسفند ماه از جایگاه «معاون بهداشت و درمان ستاد کل نیرو‌های مسلح» و «سخنگوی قرارگاه مبارزه با کرونا در نیرو‌های مسلح» از تعویق اعزام مشمولان سربازی به دلیل شیوع ویروس کرونا در مراکز آموزشی خبر داد و گفت «چون برقراری امنیت کشور تعطیل‌بردار نیست» یگان‌های در حال خدمت تعطیل نمی‌شوند و به خدمت خود ادامه خواهند داد.

تقی مهری در گفت‌وگوی امروز خود اما تأکید کرد که ستاد کل نیروهای مسلح نیز تدابیری را برای اعزام این مشمولان ابلاغ کرده‌ و مشمولان در ابتدای ورود تب‌سنجی و معاینه شده و پس از غربالگری مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی در اختیارشان قرار داده می‌شود و سپس اعزام می‌شوند.

او در ادامه از کوتاه‌تر شدن مدت آموزش در پادگان‌ها خبر داد و گفت:

«دوره‌های تئوری کاهش یافته است و برگزاری کلاس‌ها و حضور در خوابگاه‌ها برای مشمولان با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله مناسب انجام می‌شود.»

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  • محمد

   چرا همش با پارتی بازی دیگران رو معاف میکنید یا خرید خدمت از سربازی یا با طلاق گرفتن والدین اما واقعا کسی که مشکل داره و تو قانون اتونم نوشته بعد در خواست کمیسیون پزشکی یا پرونده پزشکی این مورد رو رد میکنید اصلا کارتون درست نیست این یه قانون شکنی اگر حق هست این حق رو بدین نه اینکه با آشنا یا فامیلتون پارتی بازی کنید چه برای معافیت چه برای خرید خدمت معافیت میدین از سرهنگش گرفته تا غیره که حق دیگران رو میذارین زیر پاتم من که به غیره راضی نیستم و واگذارتون میکنم به خدا و حضرت مهدی

  • فریبا

   تورو خدا تا زمان ریشه کن شدن کرونا، فراخوان سربازی را به تعویق اندازید

  • سیما

   عاجزانه خواهش می کنم تا ریشه کن شدن کرونا، فراخوان سربازی ندهید

  • علی

   من بفنا رفتم دو ماهه تو قرنطینه خانگی ام بعد ساعت 8.3صبح امروز پیام دادن میگن افتادی فلان پادگان جمع کن برو شاید شما خارج کشور باشید وضعیت اینجا رو زیاد ندیده باشید این ملت علاوه بر فقر مالی فقر فکری هم دارن کوچه محله ها ی ما پر آدمه میرن میان وای به حال بازار حالا من برم مریض بشم ویروس رو از یک فرد بی ملاحظه که خیابونا متر میکنه بگیرم حق من ضایع نمیشه؟! ژن ما فرق چون پول و پارتی نداریم فلان ارگان بوفتیم یا معافیت بخریم باید بریم بمیریم

  • پری

   لطفا تا ریشه کن شدن کرونا فراخوان داده نشه