ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پنجمین دوره نمایشگاه «مجازی» کتاب بدون سانسور - گفت‌وگو با آزاده پارساپور

گفت‌وگو با آزاده پارساپور، مدیر نشر نوگام

پنجمین دوره نمایشگاه کتاب بدون سانسور توسط ناشران مستقل خارج از ایران به صورت مجازی برگزار شد. زمانه با آزاده پارساپور، مدیر نشر نوگام و از برگزارکنندگان نمایشگاه گفت‌وگو کرده است.

«بدون سانسور»، نام نمایشگاه کتابی است که توسط ناشران مستقل خارج از ایران، برای پنجمین سال متوالی در کشورهای مختلف اروپایی و آمریکای شمالی برگزار می‌شود. این نمایشگاه با هدف مقابله با سانسور، با حضور نویسندگان در تبعید و ناشران کتاب خارج از ایران هر سال و همزمان با نمایشگاه کتاب بین‌المللی تهران در بیش از ۲۷ در نقاط مختلف جهان برپا می‌شد. امسال به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا این نمایشگاه خارج از موعد همیشگی، در ماه دسامبر / آذر و به صورت مجازی برگزار می‌شود.

پوستر رسمی پنجمین دوره نمایشگاه «مجازی» کتاب بدون سانسور

در پنجمین دوره نمایشگاه «بدون سانسور» بیش از ۱۳ ناشر مستقل خارج از ایران، با همراهی ناشرانی از افغانستان گرد هم آمده‌اند و با برگزاری برنامه‌های متنوع کتاب‌خوانی، معرفی کتاب، گفت‌وگو با نویسندگان و شاعران، به صورت آنلاین نمایشگاه کتاب را برگزار کردند.

نمایشگاه از تاریخ ۱۵ تا ۲۳ آذر / ۵ تا ۱۳ دسامبر برگزار می‌شود و ناشران با انتشار ویدیویی آغاز به کار نمایشگاه را اعلام کردند.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

زمانه به همین مناسبت با آزاده پارساپور، مدیر نشر نوگام در لندن و از برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب بدون سانسور گفت‌وگو کرده و از او درباره اهمیت برگزاری این نمایشگاه و تفاوت دوره پنجم با دوره‌های پیشین پرسیده است.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

آزاده پارساپور به زمانه می‌گوید هر سال به صورت سمبلیک ناشران سعی می‌کردند همزمان با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، نمایشگاه بدون سانسور را برگزار کنند، چرا که به گفته او این پیامی بود برای رساندن این نکته که کتاب‌های منتشر شده در خارج از ایران بدون سانسور و توسط ناشران آزاد منتشر شده، اما در داخل ایران مجالی برای عرضه آنها فراهم نیست؛ و از آنجا که زیر نظر وزارت ارشاد منتشر نمی‌شوند، راه به نمایشگاه کتاب تهران نیز نخواهند برد.

آزاده پارساپور درباره برگزاری نمایشگاه به صورت مجازی می‌گوید:

«همانطور که در دوران کرونا بسیاری از برنامه‌ها و نمایشگاه‌ها به صورت آنلاین برگزار شد، ما هم به این نتیجه رسیدیم که پیش از پایان سال ۲۰۲۰ یک نسخه از این نمایشگاه را به صورت مجازی برگزار کنیم. به این دلیل اگرچه امسال سال بسیار سختی برای همه بود، اما قلم‌ها تعطیل نشد، ناشران هم تعطیل نبودند و کتاب‌های بسیاری خوبی در سراسر دنیا به فارسی، کُردی، ترکی و غیره منتشر شدند که دوست داشتیم که این کتاب‌ها محلی برای معرفی داشته باشند.»

به گفته آزاده پارساپور یکی از نکات مثبت و برجسته برگزاری نمایشگاه بدون سانسور به صورت مجازی، ارتباط و دسترسی به طیف وسیع‌تری از مخاطبان و علاقه‌مندان به کتاب علی‌الخصوص مخاطبان داخل ایران است که از این طریق بسیار آسان‌تر امکان مشاهده برنامه‌های نمایشگاه را دارند.

در پنجمین دوره نمایشگاه کتاب بدون سانسور نشرهای نوگام، ایران آکادمیا، دنا، فروغ، آفتاب، روناک، دیار کتاب، عقل سرخ، ناکجا، سرای بامدا، ساتراپ و خانه هدایت جضور دارند.

برای اطلاع از برنامه‌های آنلاین معرفی کتاب و گفت‌وگو با نویسندگان در پنجمین دوره نمایشگاه «مجازی» بدون سانسور، می‌توانید به وب‌سایت www.uncensoredbook.com مراجعه کنید.

  • در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.