سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بامداد مرگبار در بیابان البوکمال در شرق سوریه

آسوشیتدپرس می‌نویسد مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و یوسی کوهن، رئیس موساد در یک رستوران در واشنگتن دی سی بر سر حمله اسرائیل به مواضع سپاه به توافق رسیدند.

جنگنده‌های اسرائیلی یکی از مرگبارترین حملات خود به مواضع سپاه قدس در شرق سوریه را انجام دادند. در حمله جنگنده‌های اسرائیلی به انبارهای تسلیحاتی سپاه قدس در البوکمال و دیرالزور در مجموع بیش از چهل نفر کشته شدند. آسوشیتدپرس می‌نویسد مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و  یوسی کوهن، رئیس موساد در یک رستوران در واشنگتن دی سی بر سر این حمله با هم به توافق رسیدند.

تصویری که خبرگزاری سانا از حمله جنگنده‌های اسرائیلی به مواضع سپاه قدس در البوکمال منتشر کرده

یک مقام بلندپایه امنیتی در آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که حمله بامداد چهارشنبه جنگنده‌های اسرائیلی به مواضع سپاه قدس در شرق سوریه با اطلاع دولت آمریکا انجام شد. به گفته این مقام امنیتی که نام او افشا نشده هدف از این عملیات انهدام انبارهای تسلیحاتی و خطوط مواصلاتی برای انتقال سلاح‌های سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان حامی آن‌ها در شرق سوریه بود.

بر همین اساس مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و یوسی کوهن، رئیس سازمان جاسوسی موساد در رستوران معروف میلانو در واشنگتن دی سی بر سر این حمله با هم به توافق رسیدند.  مقام بلندپایه امنیتی آمریکایی ادعا کرده است که در انبارهای تسلیحاتی سپاه در شرق سوریه، قطعاتی که در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران کاربرد دارد نیز انبار شده بود.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داده که جنگنده‌های اسرائیلی به 18 موضع در دیرالزور، میادین و البوکمال در امتداد مرز با عراق حمله کرده‌اند. به گفته یک مقام ارتش سوریه سامانه دفاع هوایی ارتش سوریه در صدد مقابله با حملات جنگنده‌های اسرائیلی برآمده است. از کیفیت این مقابله اطلاعی در دست نیست.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن در حملات متعدد جنگنده‌های اسرائیلی به مواضع سپاه قدس دست‌کم ۴۰ نفر کشته و ۳۷ نفر مجروح شدند. ۹ نفر از کشته‌شدگان از نیروهای ارتش سوریه بودند.

بر همین اساس در این حملات در مجموع ۱۶ انبار تسلیحاتی و زاغه مهمات سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان و حشد الشعبی منهدم شد. اهمیت دیرالزور و البوکمال در این است که ایران را از طریق عراق به دمشق و به جنوب لبنان مرتبط می‌کند.

حملات بامداد چهارشنبه دومین موج حملات جنگنده‌های اسرائیلی به مواضع سپاه قدس در سوریه بود. جنگنده‌های اسرائیلی ۷ ژانویه/۱۸ دی در نخستین موج حملات خود مناطقی در جنوب سوریه و در جنوب دمشق را هدف قرار داده بودند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌نویسد ارتش اسرائیل در سال ۲۰۲۰ در مجموع در ۳۹ حمله ۱۳۵ نقطه از جمله پایگاه‌ها و انبارهای تسلیحاتی و خودروهای زرهی سپاه قدس و نیروهای حامی آن‌ها را هدف قرار داده است. در این حملات دست‌کم ۲۱۷ نفر کشته شده‌اند که اکثر آن‌ها از وابستگاه به سپاه قدس یا شبه‌نظامیان حامی آن‌ها بودند.

همزمان با این تحولات، در روزهای اخیر جنگنده‌های اسرائیلی در جنوب لبنان با ارتفاع کم پرواز می‌کنند و ساکنان این مناطق را به وحشت می‌اندازند. میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، وزیر خارجه دولت پیشبرد امور را مأمور فرستادن پیامی فوری به دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت در محکومیت این اقدام کرده است. دولت اسرائیل می‌گوید حزب‌الله لبنان با استقرار موشک‌های نقطه‌زن سپاه پاسداران در نوار مرزی قطعنامه سال ۲۰۰۶ سازمان ملل را نقض کرده است. بر اساس آن قطعنامه حزب‌الله لبنان از گسترش توانایی‌های نظامی خود در امتداد مرز با اسرائیل منع شده.

تابستان۲۰۲۰ عبور شبه‌نظامیان از خط آبی در مرز اسرائیل با لبنان سبب تبادل آتش بین طرفین شد. حزب‌الله لبنان اما با انتشار بیانیه‌ای عبور از خط آبی را تکذیب کرد. این درگیری در منطقه زراعی شعبا اتفاق افتاد. سپس اسرائیل برخی پست‌های دیده‌بانی، سیستم‌های جمع‌آوری اطلاعات، مواضع پدافند هوایی و یک مرکز فرماندهی عملیات ارتش سوریه را هدف حملاتی قرار داد و در شمال به حالت آماده‌باش درآمد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.