سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

در جریان اعتراضات اخیر در تونس صدها نفر بازداشت شده‌اند

در پی اعتراضات گسترده چند روز اخیر در تونس بیش از ۶۳۰ نفر بازداشت شده‌اند و ارتش به شهرهای این کشور نیرو فرستاد.

وزارت کشور تونس اعلام کرد که صدها نفر در جریان اعتراض‌های خشونت‌آمیز روزهای اخیر در شهرهای مختلف این کشور بازداشت شدند.

درگیری میان معترضان تونسی و نیروهای امنیتی در شهر سیلیانا (عکس ازFeouzi Dridi / AFP)

خالد الحیونی، سخنگوی وزارت کشور تونس دوشنبه ۱۸ ژانویه / ۲۹ دی اعلام کرد که در جریان اعتراضات اخیر در این کشور، در مجموع ۶۳۲ نفر بازداشت شده‌اند.

الحیونی معترضان را «آشوبگرانی» خواند که برای ایجاد مانع بر سر راه نیروهای امنیتی، لاستیک و سطل‌های زباله به آتش کشیدند.

وزارت دفاع تونس نیز اعلام کرد که نیروهای ارتش به چندین شهر این کشور اعزام شده‌اند.

صدها معترض تونسی که اکثراً جوان بودند در دهمین سالگرد انقلاب تونس و سقوط حکومت زین‌العابدین بن‌علی در شهرهای مختلف این کشور به خیابان آمدند و به رفتار پلیس و ناکارآمدی اقتصادی دولت که خود را بر لبه پرتگاه ورشکستگی می‌بیند، اعتراض کردند.

معترضان به وضعیت اقتصادی، قصد داشتند روز جمعه گذشته در سالگرد انقلاب تجمع برگزار کنند اما دولت یک روز قبل از آن قرنطینه و تعطیلی کامل چهار روزه اعلام کرد و گفت برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا این تجمعات ممنوع خواهند بود. برخی از شهروندان تونس این همزمانی را عامدانه و برای جلوگیری از گسترش اعتراضات دانستند و این مسئله بر خشم ناشی از بحران معیشتی دامن زد.

یک دهه پس از انقلابی که علیه بیکاری گسترده، فقر، فساد و بی‌عدالتی صورت گرفت، تونس بار دیگر خود را با بحران ورشکستگی اقتصادی و نارضایتی‌های ناشی از وضعیت معیشتی و کمبود خدمات عمومی مواجه‌ می‌بیند و از ثبات سیاسی بی‌بهره است.

بروز اعتراضات خیابانی در تونس چالشی برای حکومت هشام المشیشی، نخست‌وزیر تونس محسوب می‌شود. اختلافات دامنه‌دار او با قیس سعید، رئیس جمهوری تونس بر سر قدرت و اختیارات قانونی‌شان‌ به تنش‌های سیاسی و بحران شدید اقتصادی منجر شده است. هشام المشیشی روز شنبه خبر از تغییر ۱۲ وزیر کابینه خود داد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.