ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شلیک به کودک بلوچ و پرونده‌های مشابهی که بایگانی شده‌اند

حبیب‌الله سربازی، فعال سیاسی بلوچ معتقد است با در نظر گرفتن سابقه نهادهای امنیتی و مراجع قضایی در پیگیری نکردن چنین پرونده‌هایی، احتمالا پرونده قتل صدرا نارویی، کودک پنج ساله هم پیگیری نخواهد شد.

به ‌دنبال تیراندازی نیروهای نظامی در شهرستان ایرانشهر که منجر به کشته شدن یک کودک پنج ساله بلوچ به نام صدرا نارویی شد، شماری از شهروندان ساکن این شهرستان در مقابل نهادهای دولتی دست به تجمع اعتراضی زده‌اند. تجمع کنندگان خواستار برخورد با مأموران خاطی شده‌اند.

منابع دادستانی در سیستان و بلوچستان اعلام کرده‌اند که مرگ صدرای پنج‌ساله با تیراندازی پلیس تأیید شده و مأموران بازداشت شده‌اند:

«دادستان نظامی استان سیستان و بلوچستان فورا بابت کشته‌ شدن یک کودک پنج‌ساله در تیراندازی مأموران پلیس تحقیقات خود را آغاز کرده و مأمورانی که در این حادثه تیر انداخته‌اند، احضار و برای ادامه تحقیقات بازداشت شده‌اند.»

حبیب‌الله سربازی، فعال سیاسی بلوچ اما معتقد است با در نظر گرفتن سابقه نهادهای امنیتی و مراجع قضایی در زمینه عدم پیگیری چنین پرونده‌هایی، احتمالا پرونده قتل صدرا نارویی هم به سرانجام نخواهد رسید.

سربازی به زمانه می‌گوید:

«در سال‌های گذشته چندین کودک بلوچ به ‌دلیل شلیک تیر مستقیم از سوی نیروهای نظامی و امنیتی مستقر در استان سیستان و بلوچستان جان خود را از دست داده‌اند اما مأموران خاطی مورد پیگرد قرار نگرفته‌‌ و برای ادامه کار خود به مناطق دیگر اعزام شده‌اند.»

روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ‌ماه مأموران نیروی انتظامی در ایست بازرسی شهر محمدان به سمت یک خودروی در حال تردد تیراندازی کردند که در نتیجه این تیراندازی یک کودک بلوچ بر اثر اصابت گلوله کشته شد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، گفته می‌شود سرنشینان این خودرو اعضای یک خانواده بوده‌اند و مأموران نیروی انتظامی به ظن حمل مواد مخدر به سمت خودروی آنها آتش گشوده‌اند.

بزرگ‌ کنید
حبیب‌الله سربازی

با وجود طرح این ادعا، حبیب‌الله سربازی می‌گوید که شلیک به کودکان بلوچ توسط نیروهای نظامی و امنیتی مسبوق به سابقه است.

دو سال پیش در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ مأموران یگان تکاوری با تیراندازی مستقیم به یک موتورسیکلت در شهرستان دلگان اقدام به قتل سه شهروند دلگانی کردند. یکی از کشته‌شدگان کودکی ۱۱ ساله به نام «علیرضا بامری» بود.

در واکنش به این ماجرا، محمد قنبری، فرمانده پیشین پلیس در استان سیستان و بلوچستان بدون اشاره به قتل این کودک توسط مأموران، سه شهروند جان باخته را «اشرار مسلح» نامید.

در خبری دیگر در اوایل مهر ماه ۱۳۹۶ و به ‌دنبال هجوم مسلحانه مأموران نیروی انتظامی به منزل یک سوخت‌بر بلوچ در شهرستان ایرانشهر و شلیک به سمت این سوخت‌بر و خانواده‌اش، یک کودک سه ساله به نام «مرتضی روستا» جان خود را از دست داد.

به‌ گفته حبیب سربازی، در تمام موارد یاد شده هیچ‌یک از عاملان و آمران شلیک به کودکان و خانواده‌ها مورد تعقیب قضایی قرار نگرفته‌اند.

این فعال بلوچ در ادامه از کشته شدن یک سوخت‌بر بلوچ در استان هرمزگان و هم‌زمان با جان باختن کودک پنج ساله در ایرانشهر خبر می‌دهد و در همین زمینه می‌گوید:

«به ‌دنبال کشته شدن یک سوخت‌بر در میناب در هرمزگان، عده‌ای از شهروندان در مقابل مراکز نظامی و امنیتی تجمع کرده‌اند که با حمله پلیس و تیراندازی هوایی از سوی آنها مواجه شده‌اند.»

به ‌گفته سربازی، به ‌دلیل سانسور خبری شدید در مناطق بلوچ‌نشین، هنوز از تعداد افرادی که در این تجمع بازداشت شده یا آسیب دیده‌اند خبری در دست نیست.

از سوی دیگر روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت‌ ماه یک سوخت‌بر بلوچ به نام مسلم جعفری در منطقه هشت‌بندی از توابع میناب بر اثر تعقیب و گریز و تیراندازی نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد.

به‌ گزارش «کمپین فعالین بلوچ» به‌دنبال بالا گرفتن اعتراضات مردمی در این منطقه، نهادهای امنیتی برای سرکوب اعتراضات یگان‌های ویژه را از بندرعباس به هشت‌بندی اعزام کرده‌اند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.