ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سازمان حقوق بشر ایران: در یک ماه پس از انتخابات ۳۸ نفر در ایران اعدام شده‌اند

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید اجرای حکم اعدام از ۹ روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ایران کاملاً متوقف شده بود اما از فردای پس از برگزاری انتخابات روند اعدام‌ها به‌صورت فزاینده‌ای افزایش یافته و از آن روز تا ۲۸ تیرماه اعدام دست‌کم ۳۸ نفر به ثبت رسیده است.

سازمان حقوق بشر ایران پنج‌شنبه ۳۱ تیر / ۲۲ ژوئیه گزارش اعدام‌ها در ایران در شش ماهه نخست سال جاری میلادی را منتشر کرد. براساس این گزارش در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱، دست‌کم ۱۱۷ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند.

این گزارش می‌افزاید از فردای پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، یعنی روز ۲۸ خرداد / ۱۸ ژوئن روند اعدام زندانیان به‌صورت فزاینده‌ای افزایش یافت و از آن روز تا ۲۸ تیرماه / ۱۹ ژوئیه اعدام دست‌کم ۳۸ نفر در زندان‌های ایران به ثبت رسیده است.

این در حالی است که سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید اجرای حکم اعدام از ۹ روز پیش از انتخابات کاملاً متوقف شده بود.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری در ایران ۲۸ خرداد برگزار و در آن ابراهیم رئیسی (عضو هیئت مرگ) و یکی از عاملان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۹۶ با ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار رأی پیروز اعلام شد.

از ۱۱۷ مورد اعدام در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ در زندان‌های ایران ۶ نفر زن و ۱۱۱ نفر مرد بوده‌اند. سال گذشته در مدت مشابه ۱۲۳ اعدام به ثبت رسیده بود.

به‌گفته سازمان حقوق بشر ایران، رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی از مجموع کل ۱۱۷ اعدام‌ در شش ماه اخیر، تنها ۲۸ اعدام را اعلام کرده‌اند و بقیه اعدام‌ها به‌شکل مخفیانه صورت گرفته است.

از این اعدام‌ها ۶۳ مورد با اتهام «قتل عمد»، ۴۰ مورد «جرایم مربوط به مواد مخدر»، ۶ مورد با اتهام «تجاوز به عنف» و ۸ مورد با اتهام «محاربه» انجام شده است. ۸ مورد اخیر در پرونده‌های خود اتهامات امنیتی و سیاسی داشتند.

گزارش سازمان حقوق بشر ایران می‌افزاید، در همین بازه زمانی در سال ۲۰۲۰، ۷ نفر با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» اعدام شدند اما در سال جاری میلادی اعدام زندانیان با این اتهام ۴۰ مورد بوده و حدود شش برابر افزایش داشته است.

در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ همچنین اعدام شهروندان بلوچ شدت گرفت و دست‌کم ۳۰ زندانی بلوچ با اتهاماتی همچون «مواد مخدر»، «محاربه» و «قتل عمد» در زندان‌های ایران اعدام شدند.

سازمان حقوق بشر ایران توضیح داده است که گزارش‌های مربوط به اعدام‌ها در ایران را که در مطبوعات رسمی اعلام نشده باشند، تنها در صورتی جزو آمار خود ثبت می‌کند که بتواند به طور مستقل، از طریق دو منبع معتبر و غیرمرتبط با یکدیگر، صحت آن‌ها را تأیید کند. به همین دلیل، شمار واقعی اعدام‌ها می‌تواند از آمار اعلام‌شده بیشتر هم باشد.

بر اساس گزارش سالانه اعدام سازمان عفو بین‌الملل، جمهوری اسلامی دست‌کم ۲۴۶ نفر را در سال ۲۰۲۰ اعدام کرده است.

در گزارش سالانه عفو بین‌الملل گفته شد که شمار اعدام‌ها در ایران همچنان نسبت به دوران پیش از اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در نوامبر سال ۲۰۱۷ پایین‌تر مانده و اصلاحات صورت گرفته در این قانون موجب شده است تعداد کسانی که به خاطر جرایم مرتبط با مواد مخدر به مرگ محکوم شده و اعدام می‌شوند، کاهش یابد. این سازمان برای سال ۲۰۱۹، شمار اعدام‌ها در ایران را ۲۵۱ مورد ثبت کرده بود.

پنج کشور اول مجری اعدام در جهان چین (هزاران اعدام)، ایران، مصر (دست‌کم ۱۰۷ مورد)، عراق (دست‌کم ۴۵ مورد) و عربستان سعودی (۲۷ مورد) هستند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.