ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ادعای روحانی: دولت بیشترین خدمات را به خوزستان کرده و «دشمن» و «تحریکات برخی جریان‌های داخلی» پشت حوادث اخیر قرار دارد

مسئولان حکومتی همچنان هرگونه عملکرد غلط و کم‌کاری در مورد خوزستان را انکار می‌کنند. حسن روحانی باز هم از «حق اعتراض مردم» سخن گفت اما همچنان «دست‌های آلوده دشمن» و «تحریکات برخی جریان‌های داخلی» را برجسته کرد. معاون اول او نیز ریشه مشکلات کنونی خوزستان را «خشکسالی» و «بهره‌برداری‌های غیرقانونی از آب» می‌داند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در نشست هیئت دولت با اشاره به اعتراضات مردمی در استان خوزستان گفت:

«شکی نیست که پشت پرده این حوادث، دست‌های آلوده دشمن و تحریکات برخی جریان‌های داخلی قرار دارد اما دولت به‌خاطر سوءاستفاده دشمن نمی‌تواند حق اعتراض مردم را به‌رسمیت نشناسد.»

او بدون آن‌که روشن کند اگر مردم «حق اعتراض» دارند پس چرا کوچکترین اعتراض آن‌ها با سرکوب نیروهای امنیتی روبه‌رو می‌شود و در چه موردی مسئولان به این اعتراضات رسیدگی کرده‌اند، افزود:

«اعتراض مدنی از حقوق بنیادین همه آحاد ملت است و مدیران وظیفه دارند در برابر اعتراض‌ها گوش شنوا داشته و خاضع و بردبار باشند.»

اعتراض به بی‌آبی در خوزستان از شامگاه ۲۴ تیر آغاز شد و تا یکم مرداد ادامه یافت. در این اعتراضات شعارهایی علیه حکومت و بالاترین مقام‌های آن سر داده شد. بر اساس گزارش عفو بین‌الملل در جریان این اعتراضات دست‌کم هشت تن از شهروندان به ضرب گلوله مأموران دولتی به قتل رسیده‌اند.

حسن روحانی همچنین هرگونه کوتاهی در رفع مشکلات مردم خوزستان را منکر شد و افزود:

«این دولت به پاس جانفشانی‌های مردم عزیز خوزستان در هشت سال دفاع مقدس، بیشترین خدمات آب و فاضلاب، کانال‌کشی، درختکاری، مقابله با ریزگردها و توسعه کشاورزی را به این استان ارائه کرده و در عین حال همچنان خود را مدیون این مردم فداکار می‌داند.»

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران که به خوزستان سفر کرده بود نیز در این جلسه با بیان این‌که «تصمیمات مناسبی در منطقه اتخاذ و اجرایی شد»، مشکلات را تنها به گردن «خشکسالی» و «بهره‌برداری‌های غیرقانونی از آب» انداخت و گفت:

«مردم صبور خوزستان، علما، شیوخ و سران قبایل ضمن ابراز وفاداری به کشور و نظام، خواستار رفع مشکلاتی بودند که بعضاً ناشی از خشکسالی و در بعضی موارد دیگر ناشی از بهره‌برداری‌های غیرقانونی از آب بوده است.»

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در دفاع از عملکرد دولت در خوزستان اعلام کرد که اعتباری که به استان خوزستان پرداخت شده است «۵ درصد بیشتر از متوسط پرداختی به سایر استان‌ها و رتبه اول استان‌ها در میزان اعتبار و تخصیص آن بوده است».

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور هم در جلسه هیئت دولت گفت:

«در بررسی‌های امنیتی و اطلاعاتی مشخص شده که عوامل خارجی و ایادی داخلی و دشمنان قسم‌خورده ملت و برخی از جریان‌های داخلی در سوءاستفاده از مطالبات به‌حق مردم نقش داشته‌اند.»

روز گذشته محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز پس از بازدید از مناطق بحرانیِ خوزستان در نامه‌ای به حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران از «خدمات سپاه» در خوزستان قدردانی کرد و نوشت:

«حقیقتاً کارنامه درخشانِ خدمات حمایتی، آبرسانی و بهداشتیِ این عزیزان در سراسر استان، برگ زرین دیگری بر تاریخ افتخارآمیزِ مردمیاریِ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، افزود.»

بدین ترتیب مسئولان دولتی و حکومتی همچون برخورد با اعتراضات مردمی گذشته نه تنها هر گونه برنامه‌ریزی‌ غلط،کم‌کاری و بی‌توجهی خود به مسائل و مشکلات جدی، از جمله مسائل محیط زیست را منکر می‌شوند بلکه عملکرد خود را مثبت نیز می‌دانند.

از سوی دیگر رویکرد حکومت و رسانه‌های امنیتی در رویارویی با اعتراضات خوزستان نسبت به برخورد با اعتراضات مردمی گذشته نیز تغییری نکرده است و به‌منظور تشدید خط سرکوب، سناریوسازی‌ها در این زمینه آغاز شده است.

پس از آن‌که صدا و سیما معترضان را به «خارج از کشور» نسبت داد، خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران هم روز یکشنبه ۳ مرداد از کشته و زخمی شدن ۱۹ تن از مأموران امنیتی طی روزهای گذشته در استان خوزستان خبر داد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • مومن السابق

    دین عقل را زایل ، اخلاق را فاسد و جامعه را به فلاکت و تباهی میکشاند . اگر دین دارید لااقل آزاده باشید . بخودتان و دیگران نگاه کنید و قبل و بعد دینداری را با هم مقایسه کنید