ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نفتکش ایرانی محموله گازوئیل خود را برای ارسال به لبنان در سوریه تخلیه کرد

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که کشتی حامل سوخت ایران برای لبنان ۳۳ هزار تن سوخت در سوریه تخلیه کرده و قرار است این محموله از مسیر زمینی به لبنان منتقل شود. برای حمل زمینی آن به بیش از یک هزار و ۳۰۰ کامیون نیاز است.

به‌گزارش رویترز، شرکت ردیابی تانکر تراکرز سه‌شنبه ۲۳ شهریور / ۱۴ سپتامبر تصاویری منتشر کرده و گفته است نفتکش ایرانی فاکسون ۳۳ هزار تن سوخت در سوریه تخلیه کرده و قرار است این محموله از مسیر زمینی به لبنان انتقال یابد.

این شرکت در توئیتر خود با اشاره به تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران نوشته است:

«به دلیل تحریم‌ها نمی‌توان به‌طور مستقیم از طریق دریا محموله را به لبنان رساند به همین دلیل نفتکش در بندر بانیاس سوریه لنگر انداخت تا از طریق زمین سوخت را [به لبنان] برساند.»

تانکر تراکرز این محموله را ۳۳ هزار تُن گازوئیل تخمین زده و افزوده است که برای حمل آن به لبنان به یک هزار و ۳۱۰ کامیون نیاز است.

مدتی است که لبنان با بحران سوخت روبه‌روست. صف‌های طولانی در برابر پمپ‌بنزین‌ها و همینطور قطعی مکرر برق به‌سبب نبود سوخت کافی برای نیروگاه‌ها از جلوه‌های کمبود سوخت در لبنان است. سقوط ارزش پول ملی به میزان ۹۰ درصد در طی فقط یک سال و حذف یارانه بنزین به ژرفای این بحران افزوده و به نارضایتی‌ها از ناکارآمدی دولت دامن زده است. حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان ۲۴ مرداد / ۱۵ اوت اعلام کرد که به‌زودی ایران سوخت لازم را در اختیار لبنان قرار می‌دهد.

حسن نصرالله شب گذشته، دوشنبه ۲۲ شهریور / ۱۳ سپتامبر در سخنانی با اشاره به موضوع کشتی‌های حامل سوخت از ایران به لبنان، گفت:

«ما در مورد کشتی نخست دو گزینه داشتیم؛ لبنان یا سوریه. تصمیم گرفتیم تا این کشتی به سوریه گسیل شود و موافقت اولیه برای پذیرش آن انجام شد. نخستین کشتی حامل سوخت در بندر بانیاس سوریه یکشنبه شب پهلو گرفت، امروز کار تخلیه سوخت کشتی پایان یافت و انتقال مشتقات نفتی به بقاع روز پنج‌شنبه آغاز می‌شود.»

او افزود کشتی دوم با نفت کوره در چند روز آینده وارد بندر بانیاس سوریه می‌شود و کشتی سوم و چهارم نیز به ترتیب حامل بنزین و نفت کوره هستند.

محمد جلال فیروزنیا، سفیر ایران در لبنان ۱۲ شهریور / ۳ سپتامبر در مصاحبه‌ای عملیات ارسال سوخت به لبنان را قانونی خوانده و گفته بود:

«این عملیات در چارچوب روابط برادرانه میان دو کشور و تجارت قانونی به‌شمار می‌رود و دلیلی برای دخالت هیچ طرفی وجود ندارد و آمریکایی‌ها و یا دیگران حق دخالت در این‌باره را ندارند.»

سفیر ایران درباره چگونگی ورود کشتی‌های حامل سوخت ایران به لبنان نیز گفته بود این موضوع «به طرف لبنانی» و دست‌اندرکاران لبنانی و «برادران حزب‌الله و طرف‌های ذیربط» مربوط می‌شود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.