ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دادگاه نظامی میانمار آنگ سان سوچی را به چهار سال زندان محکوم کرد

آنگ سان سوچی، رهبر برکنار شده میانمار که از فوریه سال جاری در حبس خانگی نگهداری می‌شود در دادگاه نظامی این کشور به چهار سال زندان محکوم شده است.

یک منبع که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت: او تحت عنوان قوانین تحریک مخالفان و نقض قوانین مرتبط با کووید ۱۹ مجرم شناخته شده است.

سان سوچی تا فوریه امسال رهبری دولت میانمار را برعهده داشت. حزب اتحادیه ملی به رهبری او در انتخابات پارلمانی که نوامبر ۲۰۲۰ برگزار شد، توانست اکثریت پارلمان را در اختیار بگیرد، نظامیان اما سوچی و همراهانش را به تقلب و فساد در انتخابات متهم کردند.

آنگ سان سوچی که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ به مدت بیست سال در زندان بود، از فوریه سال جاری هم تحت بازداشت خانگی نگهداری می‌شود.

ارتش میانمار اول فوریه امسال مدعی تقلب در انتخابات هشتم نوامبر شد و با اقدام به کودتا قدرت را تصاحب کرد. همزمان نظامیان آنگ سان سوچی، رهبر حزب دموکراسی‌خواهان و برخی دیگر از اعضای حزب او را در انتخابات پیروز شده بودند، را بازداشت کردند. به‌دنبال این وقایع اعتراضات خیابانی آغاز شد.

اعتراضات به کودتای نظامیان نزدیک به سه ماه ادامه یافت. حکومت نظامیان برای مقابله با اعتراضات به مخالفان شلیک کرد و شمار زیادی از فعالان سیاسی و صنفی را بازداشت کرد.

نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در میانمار شمار کشته شدگان در جریان اعتراضات را بیش از ۸۰۰ نفر تخمین زده‌اند.

همچنین در دوره اعتراضات دستکم پنج هزار نفر در نقاط مختلف میانمار بازداشت و به زندان‌ها منتقل شدند و ۱۲۵ هزار معلم تحت تعقیب قرار گرفتند.

تابستان امسال تام اندروز، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور میانمار فاش کرد نظامیان کودتاچی در میانمار بستگان و کودکان افرادی را که می‌خواهد دستگیر کندف می‌رباید.

نظامیان علاوه بر اتهام هایی چون تحریک مخالفان و نقض قوانین مرتبط با فاصله‌گذاری اجتماعی در دوره کرونا، آنگ سان سوچی را به فساد مالی نیز متهم کرده‌اند.

در ۱۰ ژوئن امسال «کمیسیون مبارزه با فساد» میانمار ادعا کرد که سان سوچی از یک زمین برای بنیاد خیریه داوخین کی، به ریاست خودش استفاده غیرقانونی کرده است. او همچنین به دریافت غیرقانونی ۶۰ هزار دلار وجه نقد به همراه ۱۱ کیلوگرم طلا متهم شده بود.

رهبر پیشین میانمار تمامی این اتهامات را رد کرده است.

سوچی که در سال ۱۹۹۱ برنده جایزه صلح نوبل شد به‌دلیل مواضعش در قبال کشتار مسلمان روهینگا در این کشور مورد انتقاد قرار گرفت.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.