ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سفیر ایران در بغداد: مذاکرات بعدی بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان را مشخص می‌کند

نتایج دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است. گفته شده بود که تهران در این دور برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارت‌ها فشار آورده و ریاض خواستار اقدامات عملی بیشتری شده است. سفیر جمهوری اسلامی در بغداد می‌گوید موضوع بازگشایی سفارتخانه‌ها به مذاکرات بعدی بستگی دارد.

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، جمعه ۹ اردیبهشت اعلام کرد که در دور پنجم گفت‌وگو‌های اخیر میان ایران و عربستان سعودی به میزبانی عراق، دو طرف برای ادامه مذاکرات توافق کردند.

مسجدی گفت:

«هر دو طرف پیشنهادهایی داشتند که بعد از جلسه پنج‌شنبه در این‌باره توافقی حاصل و تبدیل به نقشه راهی برای آینده شد.»

دور پنجم گفت‌وگوهای امنیتی ایران و عربستان سعودی پنج‌شنبه یکم اردیبهشت در بغداد برگزار شد. از ایران سعید ایروانی، معاون عربی شورای عالی امنیت ملی و از عربستان خالد الحمیدان، رئیس دستگاه اطلاعاتی این کشور حضور داشتند. گفته شده است که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق نیز در مذاکره حضور داشته است. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۵ اردیبهشت در نشست خبری خود این دور از مذاکرات را «مثبت و روبه جلو» خواند. فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق نیز در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفته بود ایران و عربستان سعودی در دور پنجم گفت‌وگوهای خود در بغداد به توافقی ۱۰ ماده‌ای دست یافتند.

ایرج مسجدی درباره احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور گفت:

«روند مذاکرات آینده تعیین خواهد کرد که موضوع بازگشایی سفارتخانه‌ها محقق شود یا خیر و این، بستگی به مذاکرات بعدی دارد.»

اکسیوس پیش از این گزارش داده بود که عربستان سعودی موافقت کرده است به ایران اجازه دهد سفارت خود را در ریاض بازگشایی کند، اما فقط برای فعالیت‌های مرتبط با سازمان همکاری اسلامی مستقر در جده.

پیش از این در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ سه دیپلمات ایرانی برای حضور در دفتر سازمان همکاری‌های اسلامی در عربستان مستقر شده بودند.

یک منبع آگاه نیز در مورد محتوای گفت‌وگوها گفته بود که دو طرف تصمیم گرفته‌اند «طی ۳۰ روز آینده یک هیأت به هر کشور بفرستند تا در مورد بازگشایی سفارتخانه‌ها گفت‌وگو کنند».

عربستان سعودی همچنین موافقت کرده است که به ۴۰ هزار ایرانی اجازه دهد تا برای زیارت سالانه حج در ماه ژوئیه وارد این کشور شوند.

مسجدی با بیان این‌که یکی از این توافق‌ها بر سر «اعتمادسازی‌ها» است افزود:

«در دور اخیر مذاکرات، مهم این بود که طرفین برای آینده، چارچوبی توافقی داشته باشند که به نتیجه رسید و این خود ملاک مثبتی است که راه آینده را برای هر دو طرف روشن می‌کند.»

مسجدی «اقدامات و همکاری‌های دوجانبه» و «بحث‌های منطقه‌ای و بین المللی» را از دیگر موارد مورد توافق در مذاکرات عنوان کرد.

مهم‌ترین چالش فعلی در روابط دو کشور، ماجرای یمن است. از سال ۲۰۱۵ عربستان سعودی ائتلافی کم‌رمق از کشورهای عربی شکل داده تا دولت همسو با خودش را مجدداً به قدرت بازگرداند. ایران در جبهه مقابل و پشت سر حوثی‌های یمن ایستاده است. وضعیت یمن مدت‌ها است که در بن‌بست باقی مانده، نه عربستان توان غلبه بر ایران را دارد و نه حوثی‌ها می‌توانند نیروهای ائتلاف را شکست دهند.

مقام‌های ایرانی و سعودی «در هفته‌های آینده» دوباره در بغداد گرد هم می‌آیند. رسانه‌های دولتی ایران تأکید کرده‌اند که با توجه به «گفت‌وگوی سازنده»، امکان برگزاری دیداری بین وزیران خارجه وجود دارد.

پیشرفت گفت‌وگوها در یمن، از جمله تمدید آتش‌بس و حرکت به سمت مذاکرات صلح، می‌تواند بر مذاکرات آتی ایران و عربستان سعودی تأثیر بگذارد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.