ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دومین پرتاب آزمایشی ماهواره‌بر «ذوالجناح» - کاخ سفید: یک اقدام غیرمفید

کاخ سفید اعلام کرد از پرتاب دومین ماهواره‌بر ایران موسوم به «ذولجناح» آگاه بوده. کاخ سفید این اقدام را «غیرمفید و بی‌ثبات‌کننده» خواند. کاخ سفید همچنین خاطرنشان کرد متعهد به استفاده از تحریم‌ها و سایر اقدامات برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر ایران در برنامه موشکی بالستیک است.

تلویزیون دولتی ایران یکشنبه ۵ تیر از دومین پرتاب ماهواره‌بر «ذوالجناح» خبر داد. به گفته احمد حسینی، سخنگوی وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران ماهواره‌برِ سه مرحله‌ای ذوالجناح دارای دو مرحله پیش‌رانش جامد و یک مرحله با پیش‌رانش مایع است و پرتاب آن با هدف زیرمداری انجام گرفته است. حسینی در ادامه افزود:

«مرحله سوم توسعه این ماهواره‌بر با بهره‌گیری از اطلاعات حاصل از این پرتاب آغاز شده است.»

به گزارش تایمز اسرائیل، سخنگوی کاخ سفید شامگاه یکشنبه با انتقاد از پرتاب ماهواره بر ذوالجناح اعلام کرد این اقدام جمهوری اسلامی ایران «غیر مفید و بی‌ثبات‌کننده» است. کاخ سفید همچنین خاطرنشان کرد متعهد به استفاده از تحریم‌ها و سایر اقدامات برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر ایران در برنامه موشکی بالستیک است. آسوشیتدپرس گزارش داده بود که از تصاویر ماهواره‌ای چنین برمی‌آید که ایران در پایانه فضایی خمینی در استان سمنان در حال آماده‌سازی پرتاب ماهواره‌بر است. در آن زمان  ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران گفته بود:

«ایران پیوسته تشدید تنش‌ها را انتخاب کرده است. این ایران است که پیوسته دست به اقدامات تحریک‌آمیز می‌زند.»

آزمایش ماهواره‌بر تنها دو روز بعد از سفر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران و توافق بر سر از سرگیری مذاکرات هسته‌ای که از مارس/فروردین سال جاری به بن‌بست خورده انجام می‌شود.

تنها دو روز بعد از سفر موفقیت‌آمیز بورل به تهران

بورل بعد از بازگشت از تهران، شنبه ۵ تیر در یک نشست خبری گفت مذاکرات احتمالا «در جایی نزدیک‌تر به خلیج فارس» و به طور مشخص در یکی از کشورهای خلیج فارس» برگزار خواهد شد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود:

«مذاکرات متوقف شد بود، هیچ چشم‌اندازی برای از سرگیری وجود نداشت. اما به لطف این گفت‌وگوها، در روزهای آینده دوباره با تماس‌های نزدیک بین ایالات متحده و ایران، مذاکرات آغاز می‌شود. این یک خبر خوب است. و بیایید امیدوار باشیم که این امر دوباره برجام را روی ریل می‌آورد.»

مشخص نیست که پرتاب ماهواره‌بر ذوالجناح تا چه حد موفقیت‌آمیز بوده است. صداوسیمای جمهوری اسلامی فیلمی از پرتاب یک ماهواره‌بر منتشر کرد. در این فیلم ظاهرا مشکلی در پرتاب وجود نداشت.  

 سرگرد راب لودویک، سخنگوی پنتاگون در واکنش به نخستین پرتاب ذوالجناح گفته بود:

«ارتش آمریکا به نظارت دقیق ایران بر پیگیری فناوری پرتاب فضایی و چگونگی ارتباط آن با پیشرفت‌های برنامه کلی موشک‌های بالستیک خود ادامه خواهد داد. فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران همچنان یکی از نگرانی‌های اصلی نیروهای ما در منطقه است.»پ

مرگ‌های مشکوک

 چند تن از متخصصان نیروی هوافضای سپاه و وزارت دفاع در هفته‌های اخیر به طور مبهمی جان خود را از دست دادند. روشن نیست این مرگ و میرها با پرتاب ماهواره‌بر در ارتباط است یا نه. یکی از این افراد  محمد عبدوس ۳۳ ساله بود که در حین «مأموریت» در سمنان جان باخت.

چند ساعت پیش از آن سپاه روح‌الله استان سمنان اطلاعیه‌ای صادر و اعلام کرده بود که یک عضو برنامه هوافضا در سمنان در اثر سانحه رانندگی کشته شده است. نام این نیروی سپاه، علی کمانی اعلام شده بود.

 طی یک دهه گذشته، ایران چندین ماهواره کوتاه‌برد به مدار زمین فرستاد و در سال ۲۰۱۳ یک میمون را به فضا پرتاب کرد. با این حال، این برنامه در سال‌های اخیر مشکلاتی داشته است. برای برنامه سیمرغ که نوعی موشک حامل ماهواره است، پنج پرتاب ناموفق متوالی انجام شده است. مقامات در آن زمان گفتند که آتش سوزی در فرودگاه فضایی امام خمینی در فوریه ۲۰۱۹ نیز جان سه محقق را گرفت.

ایران در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ نیز تلاش کرد تا با موشک ذوالجناح ماهواره‌ای را در مدار بالاتر از ۵۰۰ کیلومتر قرار دهد اما ناموفق بود. مقام‌های جمهوری اسلامی قرار نگرفتن این ماهواره در مدار را تایید کردند ولی گفتند به جز این بخش، همه قسمت‌های دیگر این پرتاب فضایی موفق بوده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.