ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

زلزله در هرمزگان، پنج نفر جان باختند؛ ده‌ها نفر زخمی شدند

وحشت از وقوع زلزله‌ای بزرگ‌تر مردم هرمزگان را پریشان کرده است. چندین پس‌لرزه پس از وقوع دو زمین‌لرزه بزرگ رخ داده است و هنوز وضعیت به حالت عادی در نیامده است.

یک زلزله به بزرگی ۶.۱ جنوب استان هرمزگان را لرزاند. مرکز این زمین لرزه در نزدیکی دو بندر خمیر و لنگه بوده است. محمدحسن نامی، رییس سازمان مدیریت بحران به ایسنا گفت که زلزله در ساعت ۲ بامداد روز شنبه ۱۱ تیرماه حوالی بندرخمیر در مرز خلیج فارس و هرمزگان را لرزاند. این زمین لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری از سطح زمین رخ داده است.

کانون زلزله ۴۱ کیلومتر تا شهرستان کنگ و ۴۸ کیلومتر تا بندر لنگه فاصله دارد و در نقاط مختلف هرمزگان و حتی کشورهای جنوب خلیج فارس مانند امارات متحده عربی هم احساس شده است.

گزارش‌های اولیه منابع رسمی در ایران از کشته‌شدن پنج نفر و زحمی‌شدن حدود ۵۰ نفر حکایت دارد.  

گفته شده‌است اغلب کشته‌شده‌ها و مصدومان از اهالی روستای «سایه‌خوش» از توابع بندر لنگه هستند. هلال احمر اعلام کرده است که ۵۰ درصد از خانه‌های این روستا تخریب شده است و آن‌ها برای اهالی چادرهای بزرگ اسکان تدارک دیده‌اند.

در این روستا بیش از ۱۵۰۰ نفر سکونت داشته‌اند. مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور گفت: «احتمال افزایش مصدومان این زلزله وجود دارد و برابر آنچه که فرماندار بندرلنگه خبر داده است ساختار خانه‌ها بسیار آسیب دیده است.»

علاوه بر روستای سایه خوش، تخریب خانه‌ها و اماکن مسکونی در روستاهای دژگان، کوشک و حشم‌حود هم تایید شده است.

از زمان وقوع زلزله نخست تا کنون ۱۹ پس لرزه هم ثبت شده است. وقوع پس‌لرزها سبب شده است بسیاری از اهالی نقاط هم‌جوار با مرکز زلزله به خارج از منازل پناه ببرند.

جمعیت هلال احمر اعلام کرد که کمپ اسکان اضطراری در ورزشگاه خلیج فارس در شهرستان بندرعباس برپا شده و اقلام امدادی از استان‌های معین در حال ارسال به منطقه است.

استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و بوشهر به عنوان استان‌های معین امکانات امدادیشان را روانه هرمزگان کرده‌اند. این استان‌ها آمادگی خود را برای مداوای مصدومان حادثه هم اعلام کرده‌اند.

از دو هفته پیش تا کنون جندین زلزله در این منطقه رخ داده است که بزرگترین آن ۵.۲ بود. ووقوع زلزله در خوست افغانستان در همین دوره زمانی سبب شد برخی کارشناسان درباره فعال شدن گسل‌های زلزله‌خیز در شرق و جنوب ایران هشدار دهند.

روز شنبه، در سراسر استان هرمزگان همه ادارات و دستگاه‌های دولتی به جز بخش امدادی و خدماتی تعطیل شده‌اند. ستاد مدیریت بحران هرمزگان اما برگزاری کنکور سراسری در این استان را به تعویق نینداخت و گفت که برگزاری آزمون منتفی نشده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.