ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

زلنسکی خروج نیروهای اوکراینی از لیسیچانسک را تأیید کرد

لیسیچانسک آخرین سنگر نیروهای اوکراینی در منطقه لوهانسک بود و تصرف آن در اولویت‌های جنگی روسیه قرار داشت. وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید هدف بعدی روسیه تصرف استان دونتسک است.

پس از تکذیب قبلی، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین سرانجام خروج نیروهای اوکراینی از شهر لیسیچانسک در منطقه لوهانسک را تأیید کرد.

او در سخنرانی یکشنبه شب ۱۲ تیر / ۳ ژوئیه خود وعده داد که اوکراینی‌ها با سلاح‌های مدرن‌تر باز خواهند گشت و امکان بازپس‌گیری مناطق دیگر از دست مهاجمان روسی وجود دارد. زلنسکی گفت: «روزی می‌رسد که در مورد دونباس نیز همین را خواهیم گفت».

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین بامداد یکشنبه در بیانیه‌ای عقب‌نشینی خود را از شهر لیسیچانسک در شرق این کشور اعلام کرده بود.

در این بیانیه که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، آمده بود:

«ادامه دفاع از شهر منجر به پیامدهای مرگبار خواهد شد. به‌منظور حفظ جان مدافعان اوکراینی، تصمیم به عقب‌نشینی گرفته شد.»

آخرین سنگر در منطقه لوهانسک

لیسیچانسک آخرین سنگر اصلی اوکراین در منطقه لوهانسک بود. تصرف آن یکی از اولویت‌های جنگی روسیه بود. نیروهای اوکراینی هفته‌ها تلاش کردند که از این شهر دفاع کنند تا مانع از تصرف آن توسط نیروهای روسی شوند. پیش از این نیز شهر سیورودونتسک به همین سرنوشت دچار شد.

اولکسی آرستویچ، مشاور رئیس جمهوری اوکراین شنبه شب پیش‌بینی کرده بود که سرنوشت شهر می‌تواند ظرف چند روز مشخص شود.

هفته‌ها نبرد

به‌گفته منابع اوکراینی، نیروهای روسی پیش از این وارد لیسیچانسک شده بودند. ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین روز یکشنبه گفت «در منطقه دونتسک، اشغالگران بر تحکیم مواضع خود در شهرهای لیسیچانسک و ورخنی‌کامیانکا متمرکز شده‌اند».

سرهی گایدای، فرماندار نظامی اوکراین در لوهانسک پیشتر در کانال تلگرامی خود اعلام کرده بود که روس‌ها «پیشروی کرده‌اند و بر منطقه لیسیچانسک تسلط یافته‌اند». روز شنبه نیز جدایی‌طلبان طرفدار روسیه اعلام کرده بودند که لیسیچانسک را تصرف خواهند کرد. کی‌یف در ابتدا پاسخ داد که این شهر استراتژیک را هنوز در کنترل خود دارد.

مسکو گفته است تصرف لیسیچانسک کمتر از یک هفته پس از تصرف شهر همسایه آن سیورودونتسک به معنی «آزادسازی» منطقه لوهانسک است.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه نیز به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور اطلاع داد که کنترل کامل منطقه لوهانسک به‌دست نیروهای روسیه قرار گرفته است.

بریتانیا: هدف بعدی روسیه استان دونتسک است

در همین حال بخش اطلاعات وزارت دفاع بریتانیا صبح دوشنبه ۱۳ تیر / ۴ ژوئیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از تصرف کامل لوهانسک،‌ هدف بعدی روسیه استان دونتسک است که بیشتر مناطق آن تحت کنترل نیروهای اوکراینی قرار دارد.

بخش اطلاعات وزارت دفاع بریتانیا با اشاره به تصرف شهر لیسیچانسک توسط روسیه گفت:

«این شهر آخرین مرکز عمده جمعیت باقیمانده در استان لوهانسک تحت کنترل اوکراین بود. اینک تمرکز روسیه به‌طور قطع روی تصرف استان دونتسک خواهد بود.»

حملات به خارکف (خارکیف)

ولودیمیر زلنسکی در سخنان یکشنبه شب خود گفت روسیه به‌طور «وحشیانه‌ای» به خارکف (خارکیف)، کراماتورسک و اسلوویانسک حملات موشکی کرده است که تنها در اسلوویانسک شش کشته و ۲۰ زخمی برجای گذاشته است.

وزارت دفاع روسیه نیز روز یکشنبه اعلام کرد که زیرساخت‌های نظامی خارکف (خارکیف)، دومین شهر بزرگ اوکراین در شمال شرق این کشور را هدف قرار داده است، جایی که به گزارش رویترز نیروهای اوکراینی پس از گلوله‌باران شبانه در حال ساخت استحکامات خود بوده‌اند.

روسیه همچنین از انفجارهای روز یکشنبه در بلگورود واقع در ۷۰ کیلومتری خارکف (خارکیف) به سمت مرز اوکراین، خبر داد که براساس آن دست‌کم سه نفر کشته و چندین خانه ویران شدند.

مسکو کی‌یف را به حملات متعدد به بلگورود و سایر مناطق هم‌مرز با اوکراین متهم کرده است. کی‌یف مسئولیت هیچ‌یک از این حملات را بر عهده نگرفته است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.