ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

در پی از دست دادن لوهانسک، نیروهای اوکراینی برای دفاع از دونتسک متمرکز می‌شوند

پس از این‌که ولادیمیر پوتین در لوهانسک اعلام پیروزی کرد و جنگ پنج ماهه وارد مرحله جدیدی شد، نیروهای روسیه هدف بعدی خود را دونتسک واقع در شرق اوکراین قرار دادند. با آغاز کنفرانس بازسازی اوکراین در سوئیس، نخست‌وزیر اوکراین اعلام کرد که بازسازی کشورش ۷۵۰ میلیارد دلار هزینه دارد.

با تصرف شهر لیسیچانسک در روز یکشنبه گذشته، تصرف لوهانسک، یکی از دو منطقه صنعتی دونباس در شرق اوکراین نیز کامل شد.

هر دو طرف در نبرد برای لوهانسک تلفات سنگینی به‌ویژه در مدت محاصره شهرهای لیسیچانسک و سیویرودونتسک متحمل شدند. هر دو شهر همسایه در اثر بمباران بی‌امان روسیه ویران شده‌اند.

نیروهای اوکراینی سه‌شنبه ۱۴ تیر / ۵ ژوئیه خطوط دفاعی جدیدی در دونتسک تشکیل دادند؛ استانی که هنوز شهرهای بزرگ آن در کنترل اوکراینی‌هاست. اما در طرف مقابل، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به سربازانش استراحت کامل داده تا آمادگی نظامی خود را بازیابند، با این حال واحدهای آن‌ها در مناطق دیگر به جنگ ادامه می‌دهند.

به‌گفته پاولو کیریلنکو، فرماندار دونتسک، نیروهای روسی در شبانه‌روز گذشته دو شهر اسلوویانسک و کراماتورسک را گلوله‌باران کردند.

او در این‌باره گفت:

«این شهرها اکنون خط اصلی حمله دشمن نیز هستند. هیچ مکان امنی بدون گلوله‌باران در منطقه دونتسک وجود ندارد.»

از زمان آغاز جنگ، روسیه از اوکراین خواسته است که لوهانسک و دونتسک را به جدایی‌طلبان طرفدار مسکو که دولت‌های مستقلی اعلام کرده‌اند، تحویل دهد.

اولکسی آرستویچ، مشاور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در ویدئویی که در فضای مجازی منتشر شد، درباره از دست دادن سیویرودونتسک و لیسیچانسک گفت:

«این‌ها شهرهای نسبتاً بزرگی بودند و تصرف‌شان ۹۰ روز، از ۴ آوریل تا ۴ ژوئیه طول کشید و خسارت‌های بسیار زیادی به‌بار آورد.»

آرستویچ افزود:

«افزون بر نبرد برای دونتسک، اوکراین امیدوار است که حملات متقابلی را در جنوب این کشور انجام دهد. تصرف شهرهای شرق به این معنی است که ۶۰ درصد از نیروهای روسیه اکنون در شرق متمرکز هستند و هدایت مجدد آن‌ها به جنوب دشوار است. آن‌ها بهای سنگینی برای تصرف سیویرودونتسک و لیسیچانسک پرداختند و دیگر نیرویی وجود ندارد که بتوان از روسیه وارد کرد.»

رویترز نوشته است برخی از کارشناس‌های نظامی بر این باورند که پیروزی در نبرد سخت، دستاورد استراتژیک کمی برای نیروهای روسیه به ارمغان آورده و نتیجه آن چیزی که «نبرد دونباس» نامیده می‌شود، مورد تردید است.

نیل ملوین از اندیشکده مؤسسه خدمات پادشاهی متحد (RUSI) در لندن گفت:

«من فکر می‌کنم این یک پیروزی تاکتیکی برای روسیه است، اما هزینه زیادی دارد. ۶۰ روز طول کشید تا پیشرفت بسیار کندی داشته باشد. روس‌ها ممکن است مدعی پیروزی شوند، اما نبرد کلیدی جنگ هنوز در راه است.»

به‌گفته ملوین، نبرد سرنوشت‌ساز برای اوکراین احتمالاً نه در شرق، جایی که روسیه در حال انجام حمله اصلی خود است، بلکه در جنوب، جایی که اوکراین ضدحمله‌ای را برای بازپس‌گیری سرزمین‌های خود آغاز کرده است، رخ خواهد داد.

او گفت:

«اوکراینی‌ها در اطراف خرسون در حال پیشرفت هستند. ضدحملات از آن‌جا شروع می‌شود و من فکر می‌کنم به احتمال زیاد شاهد حرکت به سمت جنوب برای انجام یک ضدحمله گسترده و عقب راندن روس‌ها خواهیم بود.»

الکساندر سنکویچ، شهردار خرسون گفت:

«اوایل روز سه‌شنبه، موشک‌های روسیه به میکولایف، شهری در بین خرسون و اودسا اصابت کرد.»

«تلاش فوق بشری»

ولودیمیر زلنسکی روز دوشنبه گفت به‌رغم خروج اوکراین از لیسیچانسک، نیروهای این کشور به جنگ ادامه می‌دهند.

رئیس جمهوری اوکراین در پیام ویدئویی شبانه خود گفت:

«نیروهای مسلح اوکراین پاسخ می‌دهند، به عقب رانده می‌شوند و پتانسیل تهاجمی اشغالگران را روزبه‌روز تضعیف می‌کنند. ما باید آن‌ها را در هم بشکنیم. این کار دشواری است. این کار به زمان و تلاش‌های فوق بشری نیاز دارد. اما ما هیچ جایگزینی نداریم.»

تصرف لوهانسک بزرگترین پیروزی روسیه از زمان تصرف بندر جنوبی ماریوپل در اواخر ماه مه است.

سرهی گایدای، فرماندار اوکراینی لوهانسک، اذعان کرد که تمام استان او اکنون عملاً در دست روسیه است. او اما به رویترز گفت:

«ما باید در جنگ پیروز شویم، نبرد لیسیچانسک بسیار دردناک است، اما این به معنای شکست در جنگ نیست.»

گایدای افزود نیروهای اوکراینی که از لیسیچانسک عقب‌نشینی کردند، اکنون خط بین باخموت و اسلوویانسک را حفظ کرده و برای جلوگیری از پیشروی بیشتر روسیه آماده می‌شوند.

امیدهای اوکراین به ضدحمله مستمر تا حدی به دریافت تسلیحات اضافی از غرب، از جمله موشک‌هایی است که می‌توانند با حمله به عمق خط مقدم، مزیت بزرگ قدرت آتش روسیه را خنثی کنند.

اولکسی آرستویچ، مشاور ولودیمیر زلنسکی گفت این مسئله به دریافت سریع تدارکات مربوط می‌شود.

بازسازی اوکراین ۷۵۰ میلیارد دلار هزینه دارد

دولت اوکراین می‌خواهد بازسازی کشور جنگ زده خود را تا حد زیادی با پول روسیه تأمین کند.

دنیس اشمیگال، نخست‌وزیر اوکراین شب گذشته، دوشنبه ۱۳ تیر / ۴ ژوئیه در نخستین روز کنفرانس بین‌المللی بازسازی اوکراین در لوگانو سوئیس اعلام کرد که برای بازسازی این کشور، دست‌کم به ۷۵۰ میلیارد دلار (۷۲۰ میلیارد یورو) نیاز است. اشمیگال گفت:

«ما بر این نظریم که دارایی‌های مصادره‌شده روسیه و الیگارش‌های روسی باید به منبع اصلی تأمین مالی مورد نیاز برای بازسازی اوکراین تبدیل شود. دارایی‌های مسدودشده روسیه بر اساس برآوردهای گوناگون از ۳۰۰ میلیارد دلار تا ۵۰۰ میلیارد دلار است.»

به‌گفته اشمیگال، اوکراین تاکنون معادل ۱۰۰ میلیارد دلار زیرساخت از دست داده است.

ولودیمیر زلنسکی نیز از طریق ویدئو بازسازی اوکراین را «وظیفه مشترک جهان متمدن» دانست و گفت:

«این کنفرانس می‌تواند نخستین گام بزرگ در پیروزی تاریخی جهان دموکراتیک باشد.»

دشواری قضائی

با این حال حقوقدان‌های بین‌المللی تأکید می‌کنند که مصادره و بهره‌برداری از دارایی‌های‌ مسدودشده روسیه بسیار دشوار است و به احکام دادگاه‌های بین‌المللی نیاز دارد و الیگارش‌های روسیه باید مسئولیت مستقیم مشارکت در جنگ را برعهده بگیرند.

دنیس اشمیگال به حدود یک‌هزار نماینده کشورهای کمک‌کننده، سازمان‌های بین‌المللی و مؤسسات مالی طرح بازسازی اوکراین را در صدها صفحه ارائه کرد. او گفت اوکراین برای معجزه‌ای اقتصادی تلاش و روی شرکای خود حساب می‌کند که نه تنها پول، بلکه از همه مهم‌تر در تخصص برای ایجاد «شهرهای هوشمند» کمک کنند.

ولودیمیر زلنسکی به‌نوبه خود خواهان آغاز بازسازی‌ها همزمان با ادامه جنگ شد . گفت برخی کشورها می‌توانند در بازسازی برخی مناطق را طبق مدرن‌ترین استانداردها پیش ببرند. او از کشورهای هم‌پیمان اوکراین خواست تا با وجود ادامه نبرد‌ها، به تعمیرات منابع آب و پل‌ها رسیدگی کنند.

آخیم اشتاینر، رئیس برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP)، خواهان همبستگی مالیات‌دهندگانی شد که به تأمین مالی بازسازی اوکراین کمک می‌کنند. او گفت آلمان نیز در تاریخ خود این همبستگی را تجربه کرده است.

به‌گفته اشتاینر، این کمک‌ها بر اقتصاد غرب سنگینی نمی‌کند «و در عین حال، به سود اروپاست». او گفت:

«این امر به ما کمک می‌کند تا در نهایت در وضعیت فاجعه‌بارتری قرار نگیریم.»

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز گذشته (دوشنبه) گفت این کمیسیون به اوکراین پیشنهاد کرده تا پس از پایان جنگ، یک طرح و برنامه بین‌المللی برای بازسازی این کشور ایجاد کند. او همچنین گفت اتحادیه اروپا در حال حاضر ۶,۲ میلیارد یورو به دولت اوکراین ارسال کرده است و انتظار می‌رود کمک‌های بیشتری به‌شکل میان‌مدت و بلندمدت به کی‌یف ارسال شود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.