ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مسعود باستانی، روزنامه‌نگار به دادسرای اوین احضار شد

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فغالان حقوق بشر در ایران، دوشنبه ۱۳ تیرماه، مسعود باستانی، روزنامه‌نگار ساکن تهران، به دادسرای اوین احضار شد. براساس این گزارش، نیروهای امنیتی روز شنبه ۱۱ تیرماه، به منزل این روزنامه‌نگار مراجعه کرده و ضمن تفتیش منزل، اقدام به ضبط لپ‌تاپ همسر او کردند‌. مسعود باستانی، روزنامه‌نگاری است که در سال ۱۳۸۸ به دلیل فعالیت‌های مطبوعاتی‌اش بازداشت و در دادگاه به ۶ سال زندان و جریمه نقدی محکوم و راهی زندان اوین شد. باستانی بهمن‌‌ ماه سال ۸۸ به زندان رجایی‌شهر تبعید شد و نهایتا در تیرماه ۹۴، آزاد شد. این روزنامه‌نگار پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. مسعود باستانی پیش‌تر سردبيری سايت جمهوريت را برعهده داشته و در روزنامه‌های شرق، جمهوريت و کارگزاران فعاليت می‌کرده است.

ابوبکر چیر، هشتمین کودک قربانی هوتگ طی یک هفته گذشته در استان سیستان و بلوچستان

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، دوشنبه ۱۳ تیر از غرق شدن یک کودک هفت ساله در هوتگ خبر داد. هویت این کودک توسط یک منبع آگاه به زمانه، ابوبکر چیر فرزند نصیر اعلام شده و از اهالی روستای «سندبهرام» از توابع بخش مرکزی دشتیاری است. خبرگزاری تسنیم ضمن این‌که به هویت این کودک هیچ اشاره‌ای نکرده است، اما نوشته که طی یک هفته گذشته این هشتمین کودکی است که بر اثر غرق شدن در هوتگ جان خود را از دست می‌دهد. ساجد جوهر، رئیس شورای اسلامی روستای سندبهرام در گفت‌وگو با تسنیم مدعی شده این کودک حین بازی به سمت هوتگ رفته و از کناره‌ها به داخل آب سُر خورده است. رئیس شورای اسلامی سند بهرام همچنین گفته این کودک هفت ساله به دلیل «عدم آشنایی به فنون شنا در آب هوتگ غرق شده است.» «هوتگ‌ها» (منابع آبی دست‌ساز) تنها راه تأمین آب مردم در روستاهای فاقد شبکه استان سیستان و بلوچستان است. هوتِگ به گودال‌های دست‌سازی گفته می‌شود که مردم روستاهای فاقد شبکه آب‌رسانی بلوچستان سال‌هاست از آن‌ها برای تأمین آب بهداشتی، کشاورزی و گاهی حتی آشامیدنی خود استفاده می‌کنند و آب هوتگ علاوه ‌بر مصارف انسانی مورد استفاده حیوانات اهلی و وحشی منطقه نیز قرار می‌گیرد. در هر روستای فاقد شبکه آب‌رسانی در بلوچستان به‌طور متوسط ۳ تا ۵ هوتگ وجود دارد. هوتگ‌های غیربهداشتی تنها منبع تأمین آب اهالی روستاهای بلوچستان است و به‌خاطر نبود ایمنی، به صورت مداوم جان کودکان و زنان را می‌گیرد.